INFO brev 4 – projekt TO23

Kommende events vi mangler folk på:
Vi har et par events d. 24/6 hvor vi mangler trafikofficials.
Hærvejsløbet.
https://to.to-mu.dk/?event=haervejsloebet
Tri i Aalborg.
https://to.to-mu.dk/?event=tri-i-aalborg

Derudover har vi et andet event som vi mangler folk til d. 3+4/9:
DM i Holstebro:
https://to.to-mu.dk/?event=dm-holstebro
https://to.to-mu.dk/?event=dm-holstebro-2

Der er mange flere events på event siden.

Indberetning af kørsel:
Alt kørsel samt opgaver skal indberettes via vores hjemmeside, det er kun føre af bilen der får kørselsgodtgørelse.

Link til indberetning af kørsel: https://www.to-mu.dk/indberetning-af-timer/

Stor ros fra Horsens kommune samt Horsens & Friends:
Kommunen:
Vi er imponeret over den effektive afvikling af trafikken efter begge Harrison Styles koncerter.
Da vi for nogle år siden, have hjemmeværnet til at hjælpe ved en lignende koncert med samme klientel, tog det dem omkring 180 minutter at tømme byen for biler.
Lørdag klarede vi det på 140 minutter, hvor vi om søndagen gjorde det på 110 minutter.

Arrangøren:
Rigtig flot arbejde, der skal lyde en stor ros til alle folk her har hjulpet med at afvikle trafikken.

Der var her tale om 28.000 gæster, hvor det er anslået at der var over 7.000 køretøjer var parkeret i byen, samt yderlige ca. 2.000 køretøjer der kom og hentede. Det betyder at gennemgangen af køretøjer har været 11.000, svarende til at vi har fået, lørdag ca. 78/biler minuttet & søndag ca. 100/biler minuttet ind og ud af Horsens by.

Den effektive afvikling skyldes blandt andet kombinationen af MC-Marshall, der hurtigt kunne flytte sig til knudepunkter og løsne op for trafikknuder samt strategisk stående trafikofficials. – En kæmpe tak til deres indsats, det er noget vi vil benytte os af ved fremtidige lignende opgaver.

Omstrukturering af TO-MU.
Vi vil fremad rettet oprette teams rundt om i Jylland & på Fyn, teamene vil have udgangspunkt fra følgende byer:
Odense
Fredericia
Horsens
Herning
Aarhus
Aalborg

Derudover arbejder vi på et team som får udgangspunkt fra Greve.

Vores Odense team er på plads. -Vi vil i løbet af efteråret samt i vinterhalvåret få uddannet og struktureret teams i de resterende byer.